CyberPower PR3000RT2UC Smart App Sinewave UPS
Availablity :
In Stock
CyberPower PR3000RT2UC Overview
CyberPower PR3000RT2UC Specs
Key Specs
Total Outlets
9x NEMA 5-15R
Plug Type
NEMA 5-15P
Surge Protection
2430 Joules
Maximum Wattage
3000 W
Full-Load Runtime
1.5 Minutes
General
Total Outlets
9x NEMA 5-15R
Protected Outlets
9x NEMA 5-15R (Battery and Surge)
Plug Type
NEMA 5-15P
USB Charging Ports
No
SmartSlot Interface
No
Coax Protection
Data Line Protection
Communications I/O
USB via USB-B
Serial via DE-9/DB-9
Ethernet (Unspecified) via RJ45
Emergency Power Off (EPO) Support
Yes
Power
Surge Protection
2430 Joules
Maximum Wattage
3000 W
Input Voltage Range
75 to 149 VAC
Input Voltage Adjustable Range
70 to 155 VAC
Input Frequency
50/60 Hz ± 10 Hz
Output Voltage Range
100 to 125 VAC
Output Frequency
50/60 Hz ± 1%
Load Capacity
3000 VA
Thermal Dissipation
192 BTU/Hour
Battery
Battery Capacity
(9 VaH)
Chemistry
Lead-Acid
Full-Load Runtime
1.5 Minutes
Half-Load Runtime
5.5 Minutes
Recharge Time
3 Hours
User Replaceable
Yes
Replacement Battery
RB1290X4J
Hot-Swap Support
Environmental
Operating Temperature
32 to 104°F / 0 to 40°C
Operating Humidity
0 to 95%
Storage Temperature
5 to 113°F / -15 to 45°C
Storage Altitude
0 to 49213' / 0.0 to 15000 m
Noise Level
57.5 dBA
Certifications
RoHS UL CSA FCC VCCI DOE
Physical
Cable Length
10' / 3 m
Material of Construction
Metal
Rackmount Size
2 RU
Dimensions (W x H x D)
17.1 x 3.4 x 19.7" / 434 x 86 x 500 mm
Weight
76.5 lb / 34.7 kg
Packaging Info
Package Weight
83 lb
Box Dimensions (LxWxH)
24.25 x 22 x 10.25"
| Length | 9.57 in |
| Width | 8.74 in |
| Height | 4.13 in |