CyberPower OR1500LCDRT2U Smart App Intelligent LCD Equipped Uninterrupted Power Supply
Availablity : tick In Stock
Brand:CyberPower
SKU:OR1500LCDRT2U
GTIN:649532610044
Condition:NEW
Stock Available:8
Quantity :
Payment Options :
payemnt
  • payemnt
    USA based support team
    Delivery can Ship today
    30 Days refund & return
    Secure payment checkout
CyberPower OR1500LCDRT2U UPS Overview
Here are detailed features of OR1500LCDRT2U.
Automated Voltage Regulation or ARV:
Simulated Sine Wave Output:
Outlet Type:
It is provided with 8 NEMA 5-15R and all of them are surge and battery-protected. You can thus provide reliable backup power and cleaner 1500V or 900W output for mission-critical devices.
Surge Protection & Filtering:
Multi-Function LCD Panel:
Audible Alarms:
Line Interactive Topology:
How Can We Help You:
CyberPower OR1500 Specs
Key Specs
Total Outlets
8
Plug Type
NEMA 5-15P
Surge Protection
1840 Joules
Maximum Wattage
900 W
Full-Load Runtime
6 Minutes
General
Total Outlets
8
Protected Outlets
8 (Battery and Surge)
Plug Type
NEMA 5-15P
Coax Protection
1-In 1-Out
Data Line Protection
RJ45
Communications I/O
Serial via RJ45 USB via Type-B
Topology
Line Interactive
Transfer Time
4 ms
Power
Surge Protection
1840 Joules
Maximum Wattage
900 W
Input Voltage Adjustable Range
90 to 140 VAC
Input Frequency
50/60 Hz ± 3 Hz
Nominal Output Voltage
120 VAC
Output Frequency
50/60 Hz ± 1%
Load Capacity
1500 VA
Waveform
Simulated Sine Wave
Battery
Cells
4
Battery Capacity
(84 VaH)
Chemistry
Lead-Acid
Full-Load Runtime
6 Minutes
Half-Load Runtime
18 Minutes
Recharge Time
8 Hours
User Replaceable
Yes
Replacement Battery
RB1270X4F
Environmental
Operating Temperature
32 to 95°F / 0 to 35°C
Operating Humidity
0 to 95%
Certifications
RoHS
Physical
Cable Length
10' / 3 m
Rackmount Size
2 RU (with Included Hardware)
Dimensions (W x H x D)
17.25 x 3.5 x 15.75" / 43.82 x 8.89 x 40 cm
Weight
48.4 lb / 22 kg
Packaging Info
Package Weight
54 lb
Box Dimensions (LxWxH)
21.4 x 20.3 x 11.8"
Length8.39 in
Width8.15 in
Height4.65 in