ASUS TUF Gaming VG27VH1B 27" 165 Hz Curved Monitor
Availablity : tick In Stock
Brand:ASUS
SKU:VG27VH1B
GTIN:192876691151
Condition:NEW
Stock Available:23
Quantity :
Payment Options :
payemnt
  • payemnt
    USA based support team
    Delivery can Ship today
    30 Days refund & return
    Secure payment checkout
Key Specs
Display Size
27"
Panel Type
VA LCD
Native Resolution
1920 x 1080
Maximum Brightness
250 nits / cd/m2
HDR Support
No,
Bit Depth / Color Support
8-Bit (16.7 Million Colors)
Color Gamut
90% DCI-P3
Finish
Anti-Glare / Matte
Touchscreen Technology
No
Inputs
1x 1/8" / 3.5 mm 1x HDMI 2.0 1x DE-15/DB-15
Outputs
1x 1/8" / 3.5 mm
Built-In Speakers
Yes, 2x 2 W
Display
Display Size
27"
Panel Type
VA LCD
Aspect Ratio
16:09
Native Resolution
1920 x 1080
Maximum Brightness
250 nits / cd/m2
HDR Support
Contrast Ratio
Dynamic Contrast Ratio
Response Time
1 ms (MPRT)
Refresh Rate
165 Hz
Variable Refresh Technology
FreeSync Premium
Bit Depth / Color Support
8-Bit (16.7 Million Colors)
Color Gamut
90% DCI-P3
Viewing Angle (H x V)
Screen Area
Curvature
1500R
Dot Pitch
Pixels Per Inch (ppi)
82 ppi
Finish
Anti-Glare / Matte
Touchscreen Technology
Connectivity
Inputs
Outputs
1x 1/8" / 3.5 mm
HDCP Support
Yes
Multi-Input Support (PIP/PBP)
Speaker
Built-In Speakers
Yes, 2x 2 W
Environmental
Power Consumption
Standby: 0.5 W Typical: 28.0 W
Input Power
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Power Adapter Type
Internal
General
Certifications
Adjustments
Mounting-Hole Pattern
100 x 100 mm
Lock Slot
Yes, Kensington
Dimensions
Weight
Packaging Info
Package Weight
15.535 lb
Box Dimensions (LxWxH)
26.6 x 20.4 x 5.9"
Length20.4 in
Width5.9 in
Height33.3 in
Weight15.6 lbs
Write Your Own Review
You're reviewing:ASUS TUF Gaming VG27VH1B 27" 165 Hz Curved Monitor