Samsung HG43U800FNF HU800F Series - 43" with Integrated Pro:Idiom LED-backlit LCD TV - Crystal UHD - 4K - for hotel /
Availablity :
Out of Stock
Call us for price (669) 244-0333
Key Specs
Display Size
43"
Panel Type
LCD
Native Resolution
3840 x 2160
HDR Support
Yes: HDR10+
Variable Refresh Technology
No
A/V Inputs
3x HDMI
1x Coaxial F-Type (RF Antenna)
A/V Outputs
1x TOSLINK Optical (Digital Audio)
1x 1/8" / 3.5 mm (Analog Audio)
HDCP Support
Yes
Wireless
Wi-Fi 5 (802.11ac) / Bluetooth 5.2
Ethernet I/O
2x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Virtual Assistant
Apple AirPlay, Google Assistant Built-in
Smart TV
Yes: Tizen
Display
Display Size
43"
Panel Type
LCD
Aspect Ratio
16:9
Display Orientation
Landscape
Native Resolution
3840 x 2160
HDR Support
Yes: HDR10+
Refresh Rate
60 Hz
Variable Refresh Technology
No
Auto Low Latency Mode (ALLM)
Color Support
1.07 Billion Colors
Video
Video System
ATSC
TV Tuner
Yes (ATSC, Clear QAM)
Connectivity
A/V Inputs
3x HDMI
1x Coaxial F-Type (RF Antenna)
A/V Outputs
HDCP Support
Yes
Audio Return Channel (ARC)
eARC
Wireless
USB I/O
2x USB-A (Unspecified Version)
Ethernet I/O
2x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Other I/O
1x RJ12
Multi-Input Support (PIP/PBP)
Speaker
Built-In Speakers
Yes: 2x 10 W
Convenience
Virtual Assistant
Smart TV
Yes: Tizen
Electrical
Power Consumption
Maximum: 115.0 W
Input Power
110 to 120 VAC, 50 / 60 Hz
General
Remote Included
Battery: 2x AAA
VESA Mounting-Hole Pattern
200 x 200 mm
Dimensions
Weight
| Length | 42 in |
| Width | 4.75 in |
| Height | 25.5 in |